بررسی «رابطه رسانه و قدرت» در میزگرد «ایران» با حضور سید آرش وکیلیان و مجید سلیمانی ساسانی: جهانی که همه در آن بازنده اند

گفتگو: مهسا رمضانی

استیضاح مدیرعامل «تیک تاک» در کنگره امریکا و نگرانی سیاستگذاران امریکایی از استقبال این پلتفرم(سکو) در امریکا، بار دیگر «رابطه رسانه و قدرت» را برای تحلیلگران علوم ارتباطات برجسته کرد. دادگاهی تیک تاک در کنگره امریکا، از این جهت قابل توجه و تحلیل است که می تواند گواهی باشد بر اینکه «حکمرانی پلتفرمی» می تواند تولید قدرت کند؛ اینکه «نظام ارتباطی» در ساخت فکر و ذهن جامعه سهم عمده ای پیدا کرده است، اینکه «پلتفرم ها»(سکوها) به بازیگران جدید عرصه سیاست و اقتصاد و فرهنگ بدل شده اند؛ اینکه امروزه دیگر استعمار سرزمینی موضوعیت ندارد و آنچه اتفاق می افتد «استعمار ذهن ها» از طریق شبکه های ارتباطی است؛ اینکه «منطق سرمایه داری» برای بازتولید خود از حکمرانی پلتفرمی بهره می گیرد؛ اینکه رسانه ها «امپراطوران جهان آینده» خواهند شد. عیارسنجی این گزاره ها را در میزگردی با حضور دکتر مجید سلیمانی ساسانی، استاد ارتباطات دانشگاه تهران و مترجم کتاب «سرمایه داری پلتفرمی» و دکتر سیدآرش وکیلیان، دکترای سیاستگذاری فرهنگی و مدیرکل فرهنگی و اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی، بررسی کردیم.در دنیای امروز، «رسانه» و «قدرت» چگونه بهم گره خورده اند؟ وجه تمایز «رسانه های اجتماعی» امروز با «رسانه های جمعی» گذشته در چیست که در خدمت منطق سرمایه داری قرار می گیرند؟

دکتر سیدآرش وکیلیان: با توجه به اقتصاد سیاسی رسانه ها، ما در جهان سرمایه داری با یکسری غول های رسانه ای اعم از افراد و شرکت ها مواجه هستیم که تعدادی رسانه را به خدمت می گیرند تا بتوانند بر افکار عمومی تاثیر بگذارند و ایدئولوژی خود را بسط دهند.

برخی نظریه پردازان که رسانه را به این معنی فهم می کنند، رسانه را بخشی از آن نظام تولید می دانند که به روبنای جامعه شکل می دهد. به عنوان مثال «رسانه های اجتماعی» براساس یک منطق خاص اقتصادی که از آن تحت عنوان «اقتصاد توجه» یاد می شود، ارزشی را خلق می کنند و از این طریق مناسبات اجتماعی را شکل می دهند. در این حالت، این سخن معروف مارشال مک لوهان صادق است که «رسانه، پیام است». اینجا دیگر بحث یک رسانه خاص و محتوایی که ارائه می کند، نیست. خود ساخت رسانه می تواند روی جامعه تاثیر بگذارد. در کنفرانسی که یونسکو در خصوص «رسانه های اجتماعی» برگزار کرد؛ یک قاضی برزیلی عنوان کرد که «رسانه های جمعی» با ایجاد یک «روایت عمومی» امکان شکل گیری دموکراسی را فراهم می کردند در حالی که امروزه «رسانه های اجتماعی» با تقسیم کردن جامعه به اجتماعات و کامیونیتی های متعدد که از قضا، ارتباط چندانی هم باهم ندارند امکان شکل گیری دموکراسی را از بین برده اند. اگر به این معنا، رسانه را بفهمیم، بحث بسیار پیچیده می شود.اما رسانه های اجتماعی به عنوان «رسانه های تکثرگرا» شناخته می شوند. پس، چگونه می توانند تهدیدی برای دموکراسی باشند؟

دکتر مجید سلیمانی ساسانی: از ابتدای تاریخ همواره نظام ارتباطی تعیین کننده چیستی سیاست، فرهنگ و اقتصاد بوده است. شاهد این مدعا، تغییر معنای سیاست و حکومتداری بعد از گسترش صنعت چاپ یا سهم صنعت تلگراف در ایجاد دولت-ملت ها و شکل گیری حکومت مرکزی است. هرقدر هم که جلوتر می رویم، سهم نظام ارتباطی در ساخت آنچه در جامعه می گذرد، بیشتر می شود و نهایتا به دوره ای می رسیم که رسانه های جمعی عملا حاکمیت جوامع را برعهده می گیرند. بحث های انتقادی که ذیل مفاهیمی چون «توده ای شدن» طرح می شود، به عینه تبیین می کند که چگونه یک جامعه با تحول در نظام ارتباطات وضعیت جدیدی پیدا کرده است.

برخلاف تصور رایجی که رسانه های اجتماعی را «تکثرگرا» و رسانه های جمعی را «متمرکز» تلقی می کنند، به نظر می رسد که «توده ای شدنی» که در دوران رسانه های جمعی رخ می داد، عملا در دوره رسانه های اجتماعی تکامل پیدا کرده است و این، به قدرتی که کلان داده ها برای سیاستگذاران و مالکان آنها ایجاد می کند، برمی گردد که اصلا قابل قیاس با دوره رسانه های جمعی نیست.

در دوره «رسانه های جمعی» افراد می توانستند با خاموش کردن تلویزیون یا با کنار گذاشتن روزنامه، خود را از مواجهه با پیام ها رها کنند اما در دوره «رسانه های اجتماعی» پلتفرم ها به نحوی در زندگی روزمره، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و… ادغام شده اند که دیگر کسی را از مواجهه با این رسانه ها گزیر و گریزی نیست.

این «توده ای شدن» به واسطه یک «فرهنگ دیجیتال جهانی» شکل گرفته و به واسطه قدرت کنترلی که دارد، مرتبا فرهنگ های حاشیه ای، ملی و محله ای را محدودتر و یکدست تر می کند. البته همه اینها به همان ایده کلی سرمایه داری یعنی «تولید و مصرف انبوه» برمی گردد و تحقق این امر، منوط به یکدست و مشابه سازی سلایق و علایق انسان ها است.

هرچند که امکان سخن گفتن برای «فرهنگ های حاشیه ای» در این پلتفرم های جدید، با هزینه بسیار کمتر فراهم شده است و آنها مجبور نیستند برای سخن گفتن، ایستگاه تلویزیونی و رادیویی راه بیندازند، اما فراموش نکنیم که عناصر هویت بخش همین فرهنگ های محلی مجبور هستند به نفع عناصر هویت بخش جهانی، تعدیل هایی در خود ایجاد کنند و همین تعدیل، به تدریج زمینه ادغام شدن آنها در فرهنگ جهانی را به دنبال خواهد داشت.

دوگانه «تکثر» و «توده ای شدن» به واسطه حاکمیت فرهنگ دیجیتال، اتفاقا در دوره رسانه های اجتماعی نمود بیشتری پیدا کرد و این، علیه دموکراسی است؛ هرچند که سطح مداخله این پلتفرم ها در دموکراسی داخلی خیلی زیاد است اما مساله من دموکراسی داخل کشورها نیست. مساله من دید بین الملل ما است و معتقدم نظام جهانی و اقتصاد دیجیتال، تداوم همان ساختارهای استعماری گذشته است. اگر استعمار در گذشته بیشتر متوجه بدن ها و منابع مادی کشورها بود امروز و در دوره پسااستعمار ما با «استعمار ذهن» مواجه هستیم. در این شکل جدید از استعمار، داده ها و اطلاعات به مثابه نفت خام هستند و ما که کاربر رسانه های اجتماعی هستیم بطور رایگان لحظه به لحظه داده و اطلاعات این شرکت ها را افزایش می دهیم. آنان با دادن ۱۵ گیگ فضای رایگان به افراد در گوگل درایو یا gmail، عملا در یک موافقتنامه اولیه اجازه دسترسی به همه اطلاعات کاربران اعم از اینکه چه مکان هایی بوده اند، چه تراکنش های مالی داشته اند، چه محتواهایی را جست وجو کرده اند و… را از آنان می گیرند و این اطلاعات، داده های بسیار باارزشی برای این پلتفرم ها است و به نوعی پایه های اقتصاد جهانی محسوب می شود.

وکیلیان: باید به این نکته توجه داشت که شبکه اجتماعی به عنوان یک «سکو»، رسانه در معنای رایجش نیست بلکه رسانه بر آن مستقر می شود. در دانش ارتباطات، رسانه به ابزاری گفته می شود که بین یک مبدا و مقصد، پیام را منتقل می کند. اما سکوها (پلتفرم ها) چیزی بیش از اینها هستند. پلتفرم یا سکو در واقع، به عنوان شکل جدید سرمایه داری، بستری فنی برای تعامل و تولید محتوا ایجاد می کند؛ برای مثال، سکوهای رسانه های اجتماعی این امکان را فراهم می کنند تا مطبوعات و اهالی رسانه، محتوای خود را در این سکوها منتشر کنند و دیگر کاربران ضمن دریافت محتوا، خود نیز محتواهای دیگری را در این سکوها به اشتراک بگذارند و عملا یک شبکه ارتباطاتی با معماری های مختلف را رقم بزنند.

سکوها(پلتفرم ها) به عنوان بازیگر جدید سیاسی و اقتصادی، مناسبات قدرت و ثروت را در جامعه سرمایه داری تغییر داده و در نظم جدید بین الملل همچون یک «دولت» عمل می کنند. اینها به واسطه دسترسی که به اطلاعات کاربران دارند ضمن هدایتگری مناسبات اجتماعی، بعد از مدتی به یک قدرت سیاسی و اجتماعی بدل می شوند که نوع مناسبات شان، دولت ها را با چالش های جدی مواجه کرده است.سکوها(پلتفرم ها) به عنوان بازیگران جدید عرصه سیاسی و اقتصادی، دولت ها را در برابر چه چالش هایی قرار خواهند داد و مواجهه دولت ها با آنها چه سازکاری باید داشته باشد؟

وکیلیان: چند حالت وجود دارد؛ یک حالت این است که سکو(پلتفرم) به عنوان یک شرکت در آن کشور ثبت شده باشد؛ مثل سکوهایی که در امریکا یا چین ثبت شده اند. در این حالت، حکومت این کشورها از طریق وضع قوانین ملی و محلی می توانند مقرراتی را بر این سکوها اعمال کنند. در لایه بعدی به مجموعه هایی مثل اتحادیه های اروپا می رسیم، اینها بلوک های منطقه ای بزرگی هستند که حذف آنها از بازار سکو یا عدم دسترسی سکو به بازار آنها، برای سکو خیلی پرهزینه خواهد بود. به همین دلیل، اینها هم می توانند برخی مقررات را به آن سکو اعمال کنند. اما بقیه دولت های ملی در این سطح از قدرت نیستند، اهرم فشاری ندارند که به واسطه آن بتوانند سکو را ملزم کنند و هرچند روی کاغذ، قوانینی تعریف می کنند اما هیچ گاه نمی توانند به آنها جامه عمل بپوشانند.

از طرفی سکو هم نمی تواند خود را با ۱۵۰ کشور تطبیق دهد. به همین دلیل، یکی از راه حل ها می تواند این باشد که دولت ها مثل اتحادیه اروپا، ائتلاف هایی را شکل دهند؛ مثل «ائتلاف کشورهای خاورمیانه» یا «ائتلاف کشورهای شمال آفریقا» و طی آن سعی کنند با ایجاد یک بازار بزرگ، سکو را ملزم کنند که تعدادی مسائل را بپذیرد. به عنوان مثال، هرزه نگاری در خاورمیانه و شمال آفریقا یک خط قرمز اجتماعی پررنگ است، اگر چنین ائتلافی شکل گیرد، آنان می توانند سکو را ملزم کنند که این قواعد را بپذیرد.و اگر به همگرایی نرسند، چه؟

وکیلیان: اگر کشورها به همگرایی نرسند، سکوها(پلتفرم ها) می توانند نظم خود را بر آنها تحمیل کنند. در این فضا چون دولت ها نمی توانند با سکو تعامل کنند، آن را فیلتر می کنند. در این فضا، مردم توامان هم به پلتفرم های خارجی و هم به پلتفرم هایی که تحت حاکمیت ملی شان قرار دارند، متصل می شوند و به نوعی کاربر، وقت خود را در این دو فضا، توزیع می کند. بدین صورت که در برخی مسائل با هنجارهای سکوی خارجی و در مسائل دیگری با هنجارهای سکوی داخلی پیش می رود و عملا نظم دوگانه ای شکل می گیرد که در درازمدت می تواند به «انشقاق اجتماعی» منجر شود.در شرایطی که «توده ای شدن» در یک گستره جهانی در حال رقم خوردن است، چقدر می توان به ائتلاف کشورهای ملی بر سر ارزش های مشترک شان امیدوار بود؟

سلیمانی: در اواسط قرن بیستم، کشورهایی که به تازگی استقلال پیدا کرده بودند، کنار هم قرار گرفتند و جنبش هایی مثل «جنبش عدم تعهد» را ایجاد کردند. «سازمان کنفرانس اسلامی» هم، پیمان دیگری بود که در این دوره ها شکل گرفت و هر دو اینها توانستند تا حدی در نظام بین الملل جایگاه خود را ارتقا دهند. اما متاسفانه، امروز دیگر «سازمان کنفرانس اسلامی» یا «جنبش عدم تعهد» به شکل جدی نداریم. می خواهم بگویم چنین ائتلاف هایی که دکتر وکیلیان به آن اشاره کردند عملا کارکرد خود را در نظام بین الملل از دست داده ا ست.

ما امروز در یک «نظام بین الملل شبکه ای» زندگی می کنیم و پرسش مرکزی این است که در این نظام جهانی شبکه ای چقدر توان شکل گیری پیمان های منطقه ای وجود دارد؟ من هم معتقدم این توان وجود دارد اما نه به آن نحوی که دکتر وکیلیان عنوان کردند.این پیمان ها وقتی محقق می شود که مساله «اقتصاد دیجیتال» اهمیت پیدا کند.اگر در زمینه «اقتصاد دیجیتال»، بین کشورها، هم افزایی شکل بگیرد؛ بدین معنا که احساس کنند از نظر اقتصادی در حال سقوط هستند، احتمالا وارد پیمان های منطقه ای جدی می شوند و شاید از دل آن پیمان های منطقه ای قدرتی مثل اتحادیه اروپا، به وجود آید و بتوانند برای سکوها قوانینی تعریف کرده و آنها را مجبور کنند که مقرراتی را بپذیرند.

وکیلیان: می توان به معادلات نظام جهانی به شکل دیگری هم نگریست. از آنجا که نظام جهانی به سمت چند تکه شدن پیش می رود و دست کم دو تکه بزرگ دارد که یکی اروپا و امریکا و دیگری چین و کشورهای هم پیمان است؛ محتمل است که در کنار این دو، چند اکوسیستم جهانی دیگر هم شگل بگیرد. بدین صورت که هر اکوسیستمی، سکوهایی با مقررات و شرایط خاص کشورهای عضوش را ایجاد کند و اقتصاد سرمایه داری به شکل دیگری در آن رقم بخورد. البته معلوم هم نیست،چون هنوز کشور و قدرتی بجز چین و حوزه اروپا و امریکا تا این اندازه در حوزه تکنولوژی پیش نیامده است که بتواند سکوها(پلتفرم ها) را بر اساس الگوی خود شکل دهد.

سلیمانی: نکته اساسی همینجا است، مساله جنبش عدم تعهد و مانند آن، مساله تکنولوژی نبود. فناوری های ارتباطی، بشدت وابسته به تقدم و تاخر است؛ یعنی هر کس جلوتر کاری را پیش برده باشد، پیروز است و آنقدر میان صاحبان فناوری و دیگر کشورها فاصله ایجاد شده که عملا بخش زیادی از عالم، از کل اقتصاد جهانی به کنار گذاشته شده اند. وقتی کشورهای حاشیه ای نقش چندانی در اقتصاد جهانی ندارند، چگونه می توانند قدرت چانه زنی داشته باشند؟ چقدر می توان متصور بود که مثلا برزیل، امریکای جنوبی و… نقش فعالی داشته باشند؟! اگر استعدادهایی هم در این کشورها وجود داشته باشد، عملا به کارگران از راه دور همین پلتفرم های جهانی تبدیل شده اند. چنانچه این روزها، بسیاری از افراد در هند و ایران تولیدات خود را در حوزه انیمیشن، برای شرکت های بزرگ ارسال می کنند. در چنین فضایی به نظر می رسد که آن وجه استعماری در مقایسه با قرن بیستم سهمگین تر است. نگرانی من آنجا است که فکر می کنم اساسا پیمان منطقه ای جدی ، قدرت شکل گیری ندارد.آیا این نگرانی خاص کشورهایی همچون ما است؟ استیضاح تیک تاک در کنگره امریکا چقدر می تواند مبین نگرانی آنها هم در مورد این نسل از فناوری های ارتباطی باشد؟

وکیلیان: این نگرانی اختصاص به ما ندارد. کنگره امریکا نه فقط نسبت به «تیک تاک» که به چین وابسته است؛ بلکه نسبت به پلتفرم های خود همچون اینستاگرام هم احساس نگرانی می کند. «فناوری نسل سوم شبکه های اجتماعی» که بر اساس بلاکچین، رمز ارز و… فعالیت می کنند، امروز کاملا موجود است اما چون کنگره امریکا با فعالیت آنها موافقت نکرده، نتوانسته اند جایگزین نسل فعلی (نسل دوم) رسانه های اجتماعی شوند. نگرانی امریکا تا آنجا است که حتی اجازه نداد فیس بوک با اینستاگرام و واتس اپ یک پلتفرم یکپارچه شود و ارز دیجیتال لیبرا را بهره برداری کند؛ چون در این صورت، دلار ضربه اساسی می خورد.

رسانه های اجتماعی نسل سوم، صدها برابر قوی تر از امثال اینستاگرام هستند. چون اینها مستقیما «ارزش اقتصادی» تولید می کنند و شخص برای کسب ارزش از فعالیت خود، نیاز ندارد که معامله بیرونی انجام دهد. در حال حاضر کنگره امریکا بشدت سعی کرده که رسانه های اجتماعی نسل سوم، فراگیر نشود. چین هم همین نگرانی را دارد که مبادا نسل سوم بیاید و نتواند آن را کنترل کند و اگر روزی یکی از آنها این فناوری را عرضه کند طرف دوم که او هم این فناوری را دارد، بلافاصله فناوری نسل سوم خود را عرضه خواهد کرد. نگرانی از «فناوری های نسل سوم شبکه های اجتماعی» از چه رو است؟

وکیلیان: فناوری نسل سوم شبکه های اجتماعی، به مثابه یک جامعه کامل عمل می کند بدین معنا که بازار اقتصادی و محیط اجتماعی، فرهنگی و… را به شکلی همزمان در خود دارد. اما نسبت اینها با حوزه حاکمیت دولت ها مبهم مانده است. به همین دلیل خود دولت ها از عرضه کردن این فناوری واهمه دارند. محتمل است با فراگیر شدن این فناوری، ظرف مدت کوتاهی پول های ملی ضعیف سقوط کند.

سلیمانی: تمام این تحولات ارتباطی، همگی به جایگاه دولت ها و فرهنگ های ملی ضربه می زنند. تحولاتی که پلتفرم های ارتباطی در حوزه فرهنگی و هویتی رقم می زنند شاید آنچنان در کوتاه مدت ملموس نباشد اما تاثیری که در حوزه اقتصادی دارند، عمیقا قابل لمس است و مساله، نابرابری جهانی است که بعد از این می تواند شکل بگیرد، گویی ما به سمت تمرکززدایی عظیم در حرکت هستیم و مشخص نیست که عالم، پس از چنین اتفاقی چگونه خواهد بود.دولت ها چگونه می توانند آسیب های احتمالی این نسل جدید از رسانه ها را تقلیل دهند؟

وکیلیان: ما در کشورمان سعی کرده ایم از طریق «شبکه ملی اطلاعات» و «پلتفرم های بومی» تا حدی اقتصاد ملی را حفظ کنیم و با وجود همه بزرگنمایی هایی که می شود سهمی که اینستاگرام در اقتصاد ما دارد، کمتر از یک درصد تولید ناخالص داخلی مان (GDP) است، منتهی در ۱۰ سال آینده اگر طرحی برای حفظ حکمرانی در هر سه سطح «ملی»، «منطقه ای» و «جهانی» نداشته باشیم، عملا نمی توانیم در برابر این فناوری ها مقاومت کنیم؛ چرا که ابزارهای ما برای مواجهه با توجه به پیچیدگی های این سیستم بسیار ساده است.

هر چه که می گذرد قدرت سکوها، بی نهایت بیشتر خواهد شد اما از سوی دیگر با وجود نابرابری در داخل سکوها، این امکان برای افراد وجود دارد که برای خود ارزش آفرینی کنند و برای این مهم لازم نیست بنگاهی در حد بی بی سی یا صداوسیما داشته باشند.

بازی«ماینکرافت» (Minecraft) حالت ساده و تمثیلی از آن جهانی است که رسانه های اجتماعی بزودی خواهند آفرید. یک جهان یکپارچه که یک بخش زیادی از آن حاصل قدرت خلاقیت افراد بسیار محدودی است و برای افراد دقیقا بر اساس میزان کاری که می کنند، ارزش تولید می شود و هر کس بتواند با قواعد سکوها کار انجام دهد و داده ارزشمند تولید کند، برنده است.

سلیمانی: اتفاقا در این نظام همه بازنده هستند. شما جهانی را تصور کنید که فقط یکسری افراد موفق می خواهد. در چنین جهانی با این نظام مالی و پولی، دیگر مفاهیمی همچون توسعه کشورها، معنایی ندارد. همه چیز به شدت فردی می شود و اگر هم موفقیتی باشد مربوط به اشخاص است نه جوامع. با این توصیفات دولت ملی، فرهنگی ملی، هویت ملی و ارزش های مشترک همه بی معنی می شود.

نابرابری بین کشورهای هسته ای و در حاشیه و بحران های اجتماعی گسترده به واسطه اختلافات طبقاتی به وجود می آید و دولت ها عملا توان حکمرانی خود بر اقتصاد، فرهنگ و مرزهای ملی را از دست خواهند داد. برای کم کردن آسیب های احتمالی این رسانه ها، نیازمند مداخلات اخلاقی جدی هستیم و امروز بیش از هر زمانی مباحث «اخلاق تکنولوژی» ضرورت پیدا کرده است.

لینک در روزنامه ایران